TESLİMAT BİLGİSİ

İstanbul içi; hafta içi her gün 17:00'a kadar verdiğiniz siparişlerinizi ertesi gün teslim etmekteyiz.
Meyve sebze sadece Salı günleri teslimata verilmekte.

Shaman's Secret Kombucha Orjinal Tat 300 ml

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺26,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺20,80(KDV Dahil)

Kombucha 

Ürünlerimiz pastörize edilmemiştir, bu sebeple içinde jölemsi tortular meydana gelebilir. Kombucha, özel bir kültürle fermente edildiği için yaşayan bir içecektir. İçinde bulunan probiyotik, prebiyotik, antioksidan ve amino asitler bağırsak floranızı zenginleştirir, bağışıklığınızın güçlenmesine destek verir!

 

Kombu mantarı bildiğimiz mantarlar gibi midir?
 

Öncelikle “Kombu Mantarı” terimi yanlış olduğu için bu terimin artık değişmesi gerektiği kanaatindeyim. Yabancı kaynakların bazılarında da “Tea Mushroom / Kombucha Mushroom” diye geçse de aslında pek çoğunda “Kombu Scoby” olarak geçmektedir. Peki Scoby nedir?

S.C.O.B.Y. = Symbiotic Colony of Bacterias and Yeasts = Bakteri ve Mayaların simbiyotik yaşam kolonisi

Kombucha Kültürü veya Kombu Kolonisi demeyi tercih ettiğimi ve buradaki diğer açıklamalarda bu şekilde geçeceğini öncelikle belirtmek isterim.

 

Kombucha ne demektir?

 

Kombucha Kombu ve Cha kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Kombu Çayı anlamına gelir. Biz Kombucha ile tanıştığımız 1988 yılından beri evde kendisine Kombucha diyoruz zira Kombu Japoncayken Cha’yı Türkçeleştirmemiştik. Ancak bazı kaynaklarda Kombu Çayı olarak da görebilirsiniz. Aynı üründür yani Kombucha Kültürü’nün şekerli çayla fermantasyonu sonucu elde edilmiş özel içecektir.

 

Kombucha ne zaman ortaya çıkmış, nerede ortaya çıkmış?

 

Koreli bir doktor olan Dr. Kombu, bu özel çayı MS 414 yılında Japonya’ya İmparator Inyoko için getirmiştir. İmparator Inyoko’yu ölüm döşeğinden kurtarması üzerine bu çaya Kombu’nun Çayı anlamında Kombucha denmiş ve “Ölümsüzlük İksiri” olarak anılmaya başlamıştır. Samurayların Kombucha’yı savaşlarda mataralarında taşıdıkları çünkü onlara savaşlar sırasında enerji verdiği tespit edilmiş.

Ayrıca Kombucha Kültürünün geniş yapraklı bir deniz yosunu olduğu ve Kombucha veya diğer adıyla Kombu Çayı’nın Asya’dan İpek Yolu ile Rusya’ya, oradan da tüm dünyaya yayıldığını da eklemek gerekir.

 

Peki bu kadar şifalı olduğu söylenen Kombucha’nın içinde neler var?

 

Kombucha’nın içinde özellikle çok değerli probiyotikler bulunmaktadır.

Pek çok amino asit içerir.

C ve B grubu vitaminleri

Glukonik Asit

Glükuronik Asit

Laktik Asit

Asetik Asit

 

İlk kez  Kombucha aldım. Nasıl içmeliyim?

 

İlk kez Kombucha içen yetişkinler icin günlük tüketim miktarları:

İlk hafta: 1/2 cay bardağı

Hafta: 1 cay bardağı

Hafta: 2/3 su bardağı

Haftadan itibaren: 1-1,5 su bardağı

Kombucha’nızı buzdolabında saklayın ve soğuk tüketin. Tercihen sabah ve aç karnına tüketmenizi tavsiye ederim. Midede bir sorununuz varsa o zaman yemekler esnasında veya yatmadan evvel içebilirsiniz.

 

Çocuğum da Kombucha içebilir mi?

 

Tabi, yaşlara göre Kombucha tüketim miktarları şöyledir:

18 yaş ve üzeri 200 ml (1 su bardağı)

15-17 yaş 150 ml (3/4 su bardağı)

10-14 yaş 100 ml (1/2 su bardağı)

5-9 yaş 75 ml (1 çay bardağı)

3-4 yaş 50 ml (1/2 çay bardağı)

1-2 yaş 20 ml (1/3 çay bardağı)

Hangi yaşta olursanız olun, ilk kez Kombucha içecek kişiler önerilen miktarın 1/4’ü miktarla başlayıp, yavaş yavaş arttırmalıdır.

 

KOMBUCHA  tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Kombucha SİMBİYOTİK bir içecektir ve alışkın olmayan bünyelerde tıpkı kefirler gibi önce bağırsak florasında yıkıma başlar. Bu yıkımdan sonra yeni faydalı floranın yerleşmesini ve sonrasında da kuvvetlenmesini sağlar. İlk günlerde azar azar tüketilmesi önerilir. Daha sonrasında günde 1 bardak tüketebilirsiniz.

Kombucha çok kuvvetli bir DETOKS içeceğidir. Diüretiktir. Yani çok ciddi idrar söker bu yüzden tüketirken bol bol da su içilmelidir.

İçindeki bakteri ve mayalar şekeri fermantasyon sırasında kullanarak tükettiği için Kombucha’nın şeker oranı çok düşüktür. Bu sebeple DİABETİKLER tarafından bile tüketilebilir.

 

Kombucha alkol içerir mi? Haram mıdır?
 

Bununla ilgili çok detaylı bir yazı hazırlıyorum. Ama o yazı yayınlanana kadar kısaca belirtmek istiyorum: Evet alkol içerir, maksimum oran %0,7 civarında, ortalama oran ise %0,5’dir. İçindeki alkol meyvenin ya da sirkenin içindeki alkol gibi doğal olarak oluştuğu için haram değildir. 

Detaylı bilgi için :https://shamansecret.com/sss/ 

 

 

Benzer Ürünler
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.