TESLİMAT BİLGİSİ

İstanbul içi hafta içi her gün 15:00'a kadar verdiğiniz siparişlerinizi ertesi gün teslim etmekteyiz.

Cuma günü saat 15:00'dan sonraki siparişleriniz Pazartesi hazırlanır ve Salı günü, teslim edilir. 
 

Kimyon Tane 45 gr

Fiyat : ₺22,00(KDV Dahil)

Kimyon Tane

 

Tane Kimyon Nedir? 

Kimyon, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın olarak bilinen, Ortadoğu’da nesillerdir köri karışımları, yöresel yemekler ve soslarda geleneksel bir lezzet olarak kullanılan bir baharattır. Pek çok kişinin bilmediği gerçek ise, kimyonun, Roma ve Helen kültüründe çok popüler bir çeşni olduğu, Mısır lahitlerinde bulunduğu, İncil’de adına rastlandığı ve binlerce yıldır, kesintisiz olarak insanların hayatında izine rastlandığıdır. Keskn ve hoş kokulu bir baharat olan tane kimyon çayı yapılarak ve yağı çıkarılarak da kullanılır.

Tane Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Halk hekimliğinde kimyon, anne sütü artırıcı, kas gevşetici, mideyi rahatlatıcı, gaz söktürücü, uyarıcı, yatıştırıcı, kolesterol düşürücü, idrar söktürücü, bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı, terletici, ağız kokusu giderici ve bebeklerde sindirim kolaylaştııcı etkilerinden dolayı yoğun biçimde kullanılır.

Tane Kimyon Nasıl Kullanılır?

Domates ve biber gibi ekşi ve acı yiyecekleri pişirirken kimyon ilave edilmesi, bu gıdların daha kolay sindirilmelerine olanak tanır. Humus, falafel gibi yemeklerin vazgeçilmezi kimyon; et, peynir ve mercimek başta olmak üzere bugün dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin hazırlanmasında sevilerek kullanılan bir baharattır. Bazı içki ve hamur yemeklerine çeşni katmak için kullanılır. Türk mutfağında ise köftelerde, kebap gibi yöresel yemeklerde, iç pilav ve dolmalarda, bazı et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır. Tavuk, hindi ve kırmızı etle yapılan tüm yemeklere, domatesli sıcak soslara, sıcak ve organik bir lezzet katmak için eklenebilir.

 

Benzer Ürünler
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.