TESLİMAT BİLGİSİ

İstanbul içi hafta içi her gün 12:00'a kadar verdiğiniz siparişlerinizi ertesi gün teslim etmekteyiz.

Cuma günü saat 12:00'dan sonraki siparişleriniz Pazartesi hazırlanır ve Salı günü, teslim edilir. 
 

Kekik 15 gr

Fiyat : ₺16,80(KDV Dahil)

Kekik

 

Kekik Nedir? 

 

Kekik bir Akdeniz bitkisidir. Akdeniz‟in Portekiz, Ġtalya ve Yunanistan arasındaki bölge kekiğin gen merkezidir. Et yemeklerinin vazgeçilmez çeşnisi olan kekik çok kolay yetişir. Alçak boylu çalı formundaki bitkisi yayılarak büyür. Her mevsim yeşil bir bitkidir. Ehli ve yabani birçok çeşidi bulunan kekik bol güneş aldığı kuru iklimlerde, dağ yamaçlarında yetişirse aroması daha kuvvetli olur.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik, eskiden beri ilaç ve baharat bitkisi olarak kullanılır. Bugün dahi antiseptik olarak çeşitli şuruplara katılarak ( öksürük, bronşit, boğmaca), kekikten mide, karın ve baş ağrılarına karşı ilaç olarak faydalanılır. Antiseptik, yatıştırıcı, gaz söktürücü, balgam söktürücü, kramp çözücü özellikleri vardır. Kozmetikte, alkollü ve alkolsüz içeceklerde kullanılır. Gıdalarda bozulmaya ve gıda zehirlenmelerine yol açan bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkileri nedeniyle son yıllarda oldukça rağbet gören bir baharattır.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Başlıca et yemekleri, sebze yemekleri, çeşitli sos ve salatalar, peynirler ve hatta sosisler bu eşszi baharat ile lezzetlenir. Et için özellikle Hayfene Bilya Kekik tavsiye edilir. Zeytinyağı ve zeytin ile çok uyumludur. Ezme başta olmak üzere bir çok mezede ve salatalarda da kekikten faydalanılır.

 

  

 

 

Benzer Ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.